Preskoči na vsebino
  PORODNIŠNICA
  PORODNIŠNICA
Home / Predstavitev porodnišnice / Opis porodnišnice

Opis porodnišnice

Terciarni center

Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je javni zdravstveni zavod in opravlja zdravstveno dejavnost na sekundarni in terciarni ravni severovzhodne Slovenije in Koroške. V podenoto UKC Maribor spada oddelek za perinatologijo (Porodnišnica). Na oddelku za perinatologijo skrbimo za nosečnice pri katerih nosečnost in porod potekata normalno kot tudi za tiste pri katerih se v času nosečnosti in poroda pojavljajo težave. Nosečnosti s prisotnimi težavami obravnavamo v ambulantni na sekundarni ravni, po predhodni napotitvi s strani izbranega ginekologa; kjer za obravnavo skrbijo specialisti ginekologije in porodništva.

Pretežno pa se srečujemo z nosečnicami, ki imajo že pred ali tekom nosečnosti pridružene diagnoze ( sladkorna bolezen, povišan pritisk, zastoj rasti otroka,....). Zato smo pri nas še posebej izkušeni in usposobljeni za vodenje rizičnih nosečnosti in porodov. Vsaki nosečnici / porodnici se individualno posvetimo.

V kolikor vaš novorojenček potrebuje dodatno intenzivno oskrbo, je le ta zagotovljena preko ceste na kliniki za pediatrijo. Tam je mamica vključena v proces zdravljenja njenega otroka.

Kdo je babica?

Diplomirana babica je oseba, ki je uspešno zaključila javno priznan študijski program babištva. Samostojno in avtonomno izvaja delo diplomirane babice/babičarja na področjih ginekologije in porodništva, kjer opravlja kakovostno babiško nego nosečnice, porodnice, otročnice in novorojenčka ter zdravstveno nego bolnice z ginekološkimi obolenji.

Babica ima veliko strokovnega znanja. Med njene vrline štejemo strokovno znanje, natančnost, zanesljivost, občutek odgovornosti, empatičnost, spodobnost kritičnega presojanja, komunikativnost, human odnos, itd.

Delo poteka v izmenah, tudi ob nedeljah in praznikih. Diplomirana babica/babičar dela v timu in je vedno v stiku z ljudmi.

Odseki porodnišnice

Ob vstopu v porodnišnico vas na levi strani pričaka zvonec in vhod v sprejemno ambulantno. V času dežurstva (popoldan, ponoči, vikendi) pozvonite na urgentnem vhodu porodnišnice. Ko enkrat vstopite naprej po hodniku vas pričakuje 6 enoposteljnih porodnih sob.

V vsaki sobi lahko pričakujete novejšo posteljo, ki je elektronska in se lahko prilagodi različnim porodnim položajem. Prav tako je v vsaki sobi nameščen aparat za spremljanje plodovih srčnih utripov in popadkov, tako imenovani CTG aparat. Če morda ob prvem pogledu na sobo ne opazite pručke ali žog, naj vas pomirimo, da so ti pripomočki prenosljivi iz sobe v sobo. Nudimo vam aromaterapijo s sivko. V vsaki sobi najdete tudi solno lučko.

Lahko pa imate s sabo tudi svoje pripomočke ( glasba, porodni gel, blazine,...).

V sklopu porodnih sob se prav tako nahaja operacijska dvorana in v njeni neposredni bližini še soba za intenzivno nego otročnic po carskem rezu. Soba je opremljena z 6 intenzivnimi posteljami, ki ženskam omogočajo lažje prilagajanje in z tem nudijo večjo varnost in udobje.

V prvem nadstropju porodnišnice Maribor, se v osnovi nahajajo bolnišnične sobe za nadzor patološke( tvegane) nosečnosti. Oddelek za tvegano nosečnost je namenjen sprejemu in hospitalni obravnavi nosečnic, pri katerih je bilo ugotovljeno stanje katero predstavlja tveganje tako, za nosečnico, nosečnost , kot za plod. Taki nosečnici se zagotovi stalni nadzor in spremljanje zdravstvenega stanja. Na oddelku, so tudi porodnice z začetnimi, nerednimi popadki, čakajoč na redne popadke oziroma aktivno fazo poroda, ko so premeščene v porodne sobe. Ker različna bolezenska stanja zahtevajo specifične in individualne obravnave in resnost težav vpliva na čas bivanja pri nas, je ta lahko od nekaj dni, pa tudi do več tednov. O poteku zdravljenja sprotno obvešča sobni zdravnik, babiško negovalno osebje pa ob svojem strokovnem delu, poskrbi, da je hospitalizacija čim bolj prijetna.

Iz porodnih sob vas 3 ure po porodu selimo na drugo etažo naše porodnišnice, kjer sledi obdobje navezovanja in obdobje učenja o vašem novorojenčku.

Na oddelku imamo 15 sob, ki so dvo- ali troposteljne, zaenkrat nadstandardnih sob ne nudimo. Imamo prenovljen laktarij, kjer si mamice črpajo mleko z vso najnovejšo opremo. Na oddelek vas in vašega novorojenčka sprejmeta diplomirana babica in medicinska sestra. Omogočamo vama 24 urno sobivanje, saj smo novorojenčkom prijazna porodnišnica.

Po sprejemu je čas za obisk pediatra in pregled novorojenčka. Medicinska sestra poskrbi, da otročnica prejme pakete vložkov, mrežastih spodnjic, mazilo za bradavice, sveže brisače in spalne srajce. Na nočni omarici otročnico pričaka sveži čaj, protibolečinska terapija ter knjižica Unicefa o dojenju. Nad posteljo je klicna naprava s katero lahko otročnica kadarkoli komunicira z medicinsko sestro.

 Prvi dan po porodu vam medicinske sestre na oddelku pokažejo kako pravilno negovati vašega novorojenčka, kako oskrbeti popek in vam s praktičnimi nasveti pomagajo vstopiti v svet starševstva. Prav tako vam medicinske sestre in babice/babičar svetujejo glede dojenja in vsega kar vas zanima v zvezi z le-tem, saj se redno izobražujejo na tem področju (IBCLC).

Po porodu babice / babičar preverjajo višino vaše maternice, kontrolirajo čiščo, skrbijo za epiziotomijsko rano oziroma rano po carskem rezu ter vam svetujejo glede nege le-te. Na njih se lahko obrnete s kakršnimkoli vprašanjem. 2 x dnevno imate tako vizito za vas s strani ginekologa / porodničarja, kot tudi vizito pediatra za vašega novorojenčka.

Celoten zdravstveni tim se trudi poskrbeti za vaše dobro počutje. Ob odhodu prejmete vsa potrebna navodila s strani osebja.

Nahaja se na 2.etaži porodnišnice Maribor.

Ukvarja se z zdravljenjem prezgodaj rojenih in bolnih novorojenčkov. Izvajajo se številni diagnostično terapevtski postopki in posegi kot so: odvzemi venozne krvi, nastavitve perifernih žilnih pristopov, vstavitve umbilikalnih žilnih katetrov (prezgodaj rojeni novorojenčki tako precej hitreje in uspešnejše pridobivajo na telesni teži, kar pripomore k boljšemu razvoju novorojenčka), intravenozno apliciramo različne antibiotike. Krvne pripravke ter infuzijske mešanice (prehrambena podpora novorojenčku), izvaja se vsa potrebna slikovna diagnostika, prezgodaj rojenim novorojenčkom z dihalno stisko pa se s posebnim aparatom nudi pomoč pri dihanju. Pri novorojenčkih z zlatenico se izvaja fototerapija le teh. Opremljeni smo tako z inkubatorji kot z ogrevanimi posteljicami.