Uspešen začetek DORE v Mestni občini Maribor
Maribor, 6. november 2013 – V okviru državnega presejalnega programa za raka dojk DORA so se sredi junija letos pričela prva slikanja žensk iz Mestne občine Maribor (MOM), ki so se po poletnem premoru nadaljevala v večjem obsegu. Do sedaj je bilo na presejalno mamografijo v stacionarno enoto v UKC Maribor vabljenih 762 žensk, na slikanje jih je prišlo 606. To predstavlja 79,5% udeležbo, kar je dovolj za uspešnost programa. V MOM je sicer 14.427 žensk, ki ustrezajo kriterijem za sodelovanje v programu DORA.
V UKC Maribor se je presejalno slikanje dojk v okviru programa Dora začelo 12. 6. 2013. Sprva je slikanje potekalo samo en dan v tednu, sedaj pa poteka štiri dni tedensko, od torka do petka v dopoldanski izmeni. V UKC Maribor presejalno slikanje izvaja osebje bolnišnice, posebej izobraženo v Dori, slike pa odčitavajo radiologi Onkološkega inštituta Ljubljana (OI). Prav tako bodo ženske morebitne dodatne obravnave zaenkrat opravljale na OI.
Na presejanje v UKC Maribor so vabljene ženske, ki ustrezajo merilom za sodelovanje v programu DORA: s stalnim prebivališčem v MOM, stare 50-69 let, brez predhodno odkritega raka dojk. Poleg teh se na presejalno mamografijo lahko naročijo tudi ženske s stalnim prebivališčem v Podravski statistični regiji, ki ustrezajo tem merilom, in sicer preko klicnega centra Dora. V MOM je 14.427 žensk iz te starostne skupine, kar pomeni, da bi jih ob 80% udeležbi vsako leto slikali 5.770 (dvoletni interval presejanja).
Mag. Maksimiljan Kadivec, dr. med., vodja programa DORA: »Veseli smo, da smo končno začeli s slikanjem v Mariboru. Zadovoljni smo z visokim odzivom povabljenih žensk, prav tako z dobrim slikanjem radioloških inženirjev. V ekipo odčitovalcev DORE se bo predvidoma že novembra vključil tudi zdravnik radiolog UKC Maribor Tomaž Frangež, dr. med.«
Doc. dr. Darja Arko, dr. med., strokovna direktorica UKC Maribor: »Prepričana sem, da bo izvajanje programa DORA v Mariboru bistveno izboljšalo zgodnjo diagnostiko raka dojk pri ženskah v tej regiji in tudi razbremenilo ambulante za dojke, ki bodo sedaj lažje dostopne za ženske s težavami. V UKC Maribor se bomo, v okviru kadrovskih možnosti, trudili, da v najkrajšem možnem času zagotovimo dovolj ustrezno izobraženih radiologov in drugih profilov zdravnikov, ki se vključujejo v diagnostiko in zdravljenje bolnic z rakom dojk v programu DORA, tako da bomo lahko čim prej postali drugi diagnostični center v državi.«
Tomaž Frangež, dr. med., radiolog odčitovalec v programu DORA v UKC Maribor: »Program DORA je zaživel tudi v Mestni občini Maribor in s tem odprl dodatne možnosti zgodnjega odkrivanja raka dojke. Po odzivu sodeč, se ženske v našem okolju zavedajo pomembnosti programa DORA in utemeljeno pričakujemo, da se bodo v presejalni program postopoma vključile v še večji meri. Pred nami je formiranje DORA centra za nadaljnje obravnave in terapijo v UKC Maribor, kar je povezano z nabavo ustreznih aparatur in predvsem izobraževanjem mladih radiologov. Zahvaljujem se kolegom OI Ljubljana – DORA za podporo in prispevek k širjenju programa - skupaj lahko naredimo za zdravje žensk več.«
Na fotografiji sedijo od leve proti desni: doc. dr. Darja Arko, dr. med., mag. Maksimiljan Kadivec, dr. med. in Tomaž Frangež, dr. med.
Program Dora v letu 2013
V letu 2013 (1. 1. 2013 - 30. 10. 2013) je bilo v okviru programa Dora opravljenih že več kot 21.300 mamografij, odkritih je bilo 132 rakov. Med ženskami, ki so bile vabljene v Doro v letu 2013, je bila udeležba v programu do sedaj 79-odstotna.
Dora trenutno z vabili pokriva 31 % ciljne slovenske populacije - na presejalno mamografijo so vabljene ženske iz Osrednjeslovenske regije, Zasavja in Mestne občine Maribor. Slikanja v okviru DORE potekajo na Onkološkem inštitutu Ljubljana (stacionarna in mobilna enota), v UKC Maribor, SB Trbovljah ter v mobilni enoti v Domžalah, Kamniku in Litiji..
O programu DORA
DORA je državni program presejanja za raka dojk, ki omogoča ženskam med 50. in 69. letom slikanje dojk z mamografijo (slikanje dojk z rentgenskimi žarki) na vsaki dve leti, in sicer z vnaprejšnjim vabljenjem. V tem obdobju je največja verjetnost, da ženske zbolijo za rakom dojk, presejalna mamografija pa je pomembna, saj je z njo mogoče odkriti bolezenske spremembe, ki še niso tako velike, da bi jih lahko ženska zatipala pri samopregledovanju ali njen zdravnik pri kliničnem pregledu.
Cilj programa DORA je v presejani populaciji zmanjšati umrljivost žensk za rakom dojk za 25 do 30 odstotkov. Pogoj za uspešnost programa je, da se vabilu na mamografski pregled odzove vsaj 70 odstotkov žensk. Sodelovanje žensk v organiziranem državnem presejalnem programu za raka dojk DORA je v njihovem interesu, saj jim zagotavlja večjo kakovost kot dosedanje presejanje v diagnostičnem sistemu. Zato strokovnjaki Onkološkega inštituta priporočajo, da se ženske odzovejo vabilu na pregled in se s tem vključijo v program DORA.
Ženske, ki ustrezajo merilom za udeležbo v programu DORA, bodo z Onkološkega inštituta Ljubljana prejele pisno vabilo, na katerem bosta že določena datum in ura pregleda. V program pa se lahko naročijo tudi same, če ustrezajo merilom, in sicer tako, da pokličejo brezplačno telefonsko številko 080 27 28, vsak dan od 9.00 do 12.00, ali pišejo na elektronski naslov: dora@onko-i.si.
Gradivo za medije: GRADIVO